پیشگفتار (یادداشت‌های زندگی دکتر محمد رضا طاهری: جلد سوم)

کتاب حاضر «یادداشتهای زندگی دکتر محمدرضا طاهری» جلد سوم خاطرات وی است که دربرگیرنده سالهای 1357 تا پایان 1369 می باشد. اگر فرضا خواسته باشیم یک نام دیگر برای این جلد در نظر بگیریم بنظرم مناسب ترین عنوان «ذیحساب» است. چرا که در این خاطرات که بیشتر آن در دهه شصت رخ داده نقش ایشان بعنوان «ذیحساب طرح های عمرانی استان سیستان و بلوچستان» بیشتر از نقش های دیگرش در نظام اداری دهه شصت استان برجسته بوده است. حتی بنظرم اگر وی توانسته در حوزه های اجتماعی و سیاسی به سهم خود نقشی در مسایل دهه شصت سیستان و بلوچستان خصوصا منطقه بلوچستان داشته باشد به خاطر جایگاه او در امور مالی (ذیحسابی) استان بوده است. البته نباید تاثیر تحصیلات وی را در حوزه علوم سیاسی و اجتماعی نادیده گرفت. به عبارت دیگر، این دو یعنی «تحصیلات آکادمیک در علوم سیاسی» و «تخصص کاری در امور مالی»، دست به دست هم داده تا محمدرضا طاهری به سهم خود بتواند در امور دهه شصت استان نقش فعالی داشته باشد. حتی پس از انحلال ذیحسابی استان در اواخر دهه شصت، او همچنان بعنوان ذیحساب در سازمانهای مختلف مشغول به خدمت بوده که البته این جایگاه در دهه های دیگر نیز ادامه پیدا میکند. اما قبل از آنکه به مرور خاطرات وی بپردازیم ذکر چند نکته به شرح ذیل لازم است.

در این کتاب از پرداختن به جزئیات جلسات مختلف اداری در خصوص طرحهای عمرانی که با مقامات استانی و گاها کشوری تشکیل شده خودداری کرده ایم. چرا که جزئیات بیشتر بر مسایل مالی تمرکز داشته که بنظرم توضیح آنها در این کتاب برای خواننده خسته کننده به نظر میرسد. چنانچه این مسایل را لحاظ میکردیم حداقل صد صفحه دیگر به کتاب حاضر می بایست اضافه میشد. در نتیجه، صرفا به جلساتی که طاهری {محمدرضا} شخصا نقش مهمی در آنها داشته اشاره شده است. همچنین از ذکر اسامی افرادی که در این جلسات حضور داشته اند به دو دلیل صرفنظر کرده ایم. 1) تصور نگارنده این بوده که شاید برخی دوست نداشته باشند نام و مشخصاتشان در این خاطرات عنوان گردد. 2) دسترسی به افرادی که در این خاطرات نقش داشته اند جهت کسب اجازه از ذکر مشخصات آنها در کتاب حاضر برای نگارنده مقدور نبوده است.

بخش قابل توجهی از این خاطرات شامل تقدیرنامه ها، مکاتبات رسمی، احکام و ابلاغیه های محمدرضا طاهری می باشد که چون حجم شان زیاد است از قرار دادن آنها در این کتاب خودداری کرده ایم. اصل تقدیرنامه ها، مکاتبات رسمی، ابلاغیه ها و احکام در کتابخانه شخصی وی موجود می باشد. کپی یا تصویر همه این موارد را میتوان در بخش پایانی خاطرات در یک کتاب جداگانه به چاپ رساند.

این خاطرات بر اساس ترتیب زمان نوشته شده و سعی بر آن است تا مهمترین رخدادها به ‌صورت خلاصه به نگارش درآید و از پرداختن به مسائلی که جنبه عادی داشته خودداری گردد. مطالب تاجائیکه امکان داشته سانسور نشده‌ اند. شاید لازم به یادآوری باشد در چنین نوشته‌هایی که جنبه خانوادگی دارند معمولاً احساسات و عواطف و تعارفات خانوادگی بین پسر و پدر ممکن است مسائل دیگر را تحت الشعاع قرار دهد، ولی در این کتاب نگارنده سعی خود را نموده تا تحت تأثیر عواطف و احساسات خانوادگی قرار نگیرد.

دیدگاه‌ها و نظریاتی که توسط دکتر محمدرضا طاهری مطرح شده لزوماً به معنی تأیید یا رد آنها توسط نگارنده نمی‌باشد.

در مواردی بخاطر رعایت مسائل اخلاقی از نام و نام خانوادگی برخی اشخاص خودداری شده و بجای آنها از اسامی ساختگی یا اختصاری استفاده شده است.

در پایان، لازم میدانم از همکاری آقای محمد صدیق دهواری مسئول انتشارات کتاب بلوچ که از نویسندگان و پژوهشگران بلوچستان بشمار می‌روند، جهت پیگیری و چاپ کتاب حاضر تشکر و قدردانی نمایم.

احمدرضاطاهری. زاهدان. تیر 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *